ATRAKCJE OKOLIC

Muzeum zostało otwarte w 150-lecie istnienia browaru żywieckiego i powstało w starych piwnicach, w których kiedyś istniała leżakownia. W 18 salach o łącznej powierzchni ponad 1,6 tysiąca metrów kwadratowych zgromadzono setki eksponatów, które obrazują historię browaru w Żywcu na przestrzeni półtora wieku jego istnienia. W browarnych piwnicach zaprezentowane zostały między innymi surowce potrzebne do produkcji piwa oraz przedmioty oddające klimat dawnych czasów, głównie z przełomu XIX i XX wieku.
Zwiedzający mogą zapoznać się m.in. z historią żywieckiego producenta piwa, przejść po replice XIX-wiecznej uliczki, zajrzeć do galicyjskiej karczmy, lub słynnej przed II wojną światową warszawskiej Respiracji Żywieckiej. Rozmach, z jakim stworzono Muzeum Browaru Żywiec stawia obiekt w gronie największych i najnowocześniejszych tego typu placówek nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

Wystawa w Domu Rodzinnym Papieża Jana Pawła II ilustruje i upamiętnia życie i działalność Karola Wojtyły w Polsce, aż do momentu, w którym opuścił kraj i został wybrany biskupem Rzymu. W pokojach w których Karol Wojtyła urodził się i mieszkał do roku 1938 oraz w przylegającej do niego kuchni zgromadzono to, co zachowało się z dawnego umeblowania przewiezionego do Krakowa po opuszczeniu Wadowic. W gablotach znajdują się dokumenty (oryginały bądź kopie ), przedmioty, które stanowiły osobistą własność Karola Wojtyły, oraz Jego rękopisy i dzieła wydane przed 16.X.1978 r. Wizyta w muzeum – domu rodzinnym Karola Wojtyły to wyprawa śladami Papieża Polaka.

Zwiedzającym są udostępnione tereny i większość obiektów byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz-II Birkenau. Część budynków jest wyłączona ze zwiedzania (m.in. tzw. bloki rezerwatowe, administracja, działy muzealne).

Zamek to najstarsza i największa zabytkowa budowla Bielska-Białej, położona we wschodniej części Starego Miasta. Jego nazwa pochodzi od ostatnich właścicieli – książąt Sułkowskich. Obecnie zamek jest siedzibą założonego na początku XX wieku Muzeum w Bielsku-Białej. Najstarsze części zamku pochodzą z XIV wieku, przez następne stulecia był stopniowo rozbudowywany i przekształcany. Jest typem zamku miejskiego, od początku włączonego w system fortyfikacji Bielska, zarazem tworzącego najsilniejszy element jego obwarowań. Przez stulecia pełnił rolę warowni granicznej, najpierw strzegąc granicy księstw dzielnicowych cieszyńskiego i oświęcimskiego, od połowy XV wieku granicy państwowej czesko-polskiej, a od 1526 roku austriacko-polskiej. Od końca XVI wieku rola obronna zamku malała i przekształcał się on coraz bardziej w rezydencję szlachecką. Współczesny wygląd budowli pochodzi z czasów ostatniej wielkiej przebudowy z 2 połowy XIX wieku, która zatarła całkowicie jej dawne cechy stylowe.

Elektrownia Porąbka-Żar to druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce uruchomiona w 1979. Elektrownia wykorzystuje jako zbiornik dolny zaporowe Jezioro Międzybrodzkie, którego zapora znajduje się w Porąbce. Górny zbiornik (całkowicie sztuczny) wybudowany jest na szczycie góry Żar. Sama elektrownia (sztolnie wodne, transportowe, pomocnicze, komora maszynowni) mieści się w wydrążonym wnętrzu tej góry. Lustro Jeziora Międzybrodzkiego znajduje się na wysokości około 318 m n.p.m., a zbiornika górnego na wysokości około 750 m n.p.m. Elektrownia jest udostępniona do zwiedzania.

Przepiękny zbiornik wodny koło Żywca, położony w Kotlinie Żywieckiej na granicy Beskidu Małego i Beskidu Żywieckiego, o powierzchni 1000 ha (długość 8 km, szerokość 2 km, głębokość 20 m, wysokość 337 m n.p.m ), który utworzony został w 1966 r. Akwen jest rajem nie tylko dla wędkarzy, ale również miłośników sportów wodnych – znajduje się tu wiele przystani żeglarskich oraz ośrodków sportów wodnych.

Park Miniatur to miejsce spotkania z modelami najsławniejszych budowli z całego świata. Zwiedzając park można podziwiać m. in.: Świątynię Akropolu, Colosseum, Krzywą Wieżę w Pizie, Statuę Wolności, Mur Chiński, Wieżę Eifflla, Big Bena, Łuk Triumfalny, Sfinksa, Biały Dom. Wszystkie miniatury zostały zbudowane w skali 1:25.

Park Rozrywki Dinolandia w Inwałdzie. Mieszka w nim ponad 50 różnej wielkości dinozaurów, pterozaurów, ichtiozaurów i innych prehistorycznych stworzeń. Jest to jedyna w Europie kolekcja tych zwierząt, pochodząca ze Stanów Zjednoczonych. W Dinolandii znajdują się również m.in. dwie ścieżki do minigolfa, pola do gry w pétanque, ściana wspinaczkowa. Najmłodsi goście mogą dodatkowo wejść do Jaskini Tajemnic. Na młodych odkrywców czeka na naszej plaży ukryty tam szkielet T-rexa.

 

 

Zapytaj +48 33 875 06 00
X
  • FB
  • YT
Zapytaj nas
Aktualności
Newsletter