wiosna
Zmień porę roku

Znajdź nas

zobacz dalej

A Ty? Co zrobiłeś dla innych w te święta?

 

 

(Anty)Świąteczny klimat – czas start!

 

 Sałatka jarzynowa, choinka, uszka. No i jeszcze karp, i prezenty, i makówki. Te kilka pozycji zapewne dałoby uczestnikom Familiady najwyżej notowane odpowiedzi, gdyby zapytać z czym kojarzą się święta.

Serio? – zapytałby pewnie wieszcz.

Tradycja tradycją – fajnie, ale czemu co roku wszystko wygląda tak samo?

Ten dreszczyk emocji kiedy w radiu kiedy słyszysz te dźwięki. Po pierwszej nutce. Last Christmas. Tak to się zaczyna, później już z górki:

„Gdzie w tym roku wigilia?”

„Jak ja nienawidzę karpia – śmierdzi, ości tyle…”

„Shopping w Lidlu czy w Biedrze?”

„Godzinę w korku stałem. Milion ludzi w mieście. Mam dość.”

 

Kurczę. Człowiek ssak niby naczelny, a prosty, że aż strach.

Ile identycznych świąt już za Tobą? Czy kolejne naprawdę muszą być takie same?

A co jeśli wrócimy do tego czym magia świąt być powinna?

A co jeśli na kolejne święta mógłbyś być znowu małym, ciekawym świata dzieciakiem? Pamiętasz jeszcze co było dla Ciebie ważne?

 

W drogę Mikołaje!

 

Na Kocierzu padał śnieg. Zabraliśmy ostatnie pakunki, ręcznie lepione pierogi, starannie zapakowane pudełka i czapki Mikołaja. Po 40 minutach jazdy wąskimi, momentami nie oświetlonymi drogami, dotarliśmy na miejsce. Przywitał nas z dachu oświetlony Mikołaj w saniach.

Mimo podekscytowania staraliśmy się być jak najciszej. Zza rogu wyłonił się Pan Janek, który przywitał nas uśmiechem. Wskazał nam sekretną ścieżkę, prowadzącą do tylnego wejścia przez taras. Oniemieliśmy. Choinka. Piękna, kolorowa, jak z bajki. Byliśmy pewni, że została ubrana przez dziecko. I to nie jedno.

I tak, zamiast wejść niepostrzeżenie i wykrzyczeć głośne: „Ho Ho Ho!” staliśmy wryci, gapiący się na to magiczne drzewko.

Z hipnozy wyrwał nas tupot małych stópek, które zbiegały po schodach w naszym kierunku.

Mati, Andzia, Milenka, Kuba, Paweł, Piotruś, Ewelina, Krzysiek ( no dobra, ta ostatnia dwójka to te stópki ma już troszkę większe! ).

Tak oto znaleźliśmy się w epicentrum radości, miłości, współpracy, dziecięcego szaleństwa. Witajcie w Rodzinnym Domu Dziecka w Janowicach.

 

Jak stać się superbohaterem? Oto 5 niezawodnych sposobów, o których zapomniałeś już dawno temu.

 

Wiedzieliśmy gdzie jedziemy, wiedzieliśmy po co. Wiedzieliśmy, że każde z dzieci skrywa inną historię, ma inne marzenia. Mimo to znowu daliśmy się zaskoczyć. Więcej – daliśmy się zawstydzić.

Czym?

Tego wieczoru podpatrzyliśmy pewne zachowania, które tak naturalnie wypływały ze słów i gestów dzieciaków. Zachowania, które po wdrożeniu w nasze dorosłe życie są w stanie wywrócić je do góry nogami i przywrócić jego prawidłowy bieg. Zachowania, które niczym hasła wryły się w nasze głowy:

 

1. Bądź nonkomformistą

 

Chodzimy do pracy, której nie cierpimy, kupujemy rzeczy, których nie potrzebujemy, za pieniądze, których nie mamy, by zaimponować ludziom, których nie lubimy, udając kogoś kim nie jesteśmy.

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto pojęcia nie ma o czym mowa…

 

Dzieci to prawda, rozbrajająca szczerość, brak strachu przed zadawaniem pytań.

Nie udają. Prawdziwe uczucia mają na dłoni.

 

2. Otwórz się na świat i ludzi

 

Nie rozmawiaj z nieznajomymi, bo jeszcze kogoś poznasz – głosi Loesje.

A kysz…tylko nie to.

 

Lub ludzi. Nie oceniaj. Nie porównuj. Chciej poznać czyjąś historię.

 

Podbiegły do nas. Uśmiechnęły się, przytuliły, opowiadały jak minął im dzień.

Nie pytały ile zarabiamy i jakim samochodem przyjechaliśmy.

 

 3. Daj życiu drugą szansę

 

Niestety żadne z dzieciaków nie jest tam z przypadku. Każde z nich skrywa historię, którą nam byłoby ciężko udźwignąć. One jednak wierzą, że świat nie jest do cna zły. Śmieją się, są uczuciowe. Pani Ula i Pan Janek dali im nadzieję i wiarę, że wszystko można zacząć od początku.

 

 4. Dziel się tym co masz

 

Przyjechaliśmy z prezentami, a prezent zrobiono nam. Krzysiek, najstarszy z podopiecznych, częstuje nas kawą. Na stole czeka na nas świąteczna babka w kształcie choinki i przepyszne ciasto. Do tego kolacja Pana Janka – mistrzowski bigos. Nikt nie może wyjść głodny! Wracamy do domu z pięknym koronkowym aniołkiem, którzy spogląda na nas z choinki.

 

Zaraz, zaraz to my mieliśmy dawać prezenty!

 

 5. Ciesz się z małych rzeczy

 

Jeśli małe rzeczy nie będą cię cieszyły to i duże nigdy nie ucieszą.

 

„Kocham te klocki! Będą dzisiaj ze mną spały.”

 Tak wiele, za tak niewiele.

 

 

Życzenia świąteczne na 2019 r.

 

Święta już za nami, lecz jeśli mogę, to bardzo chciałabym złożyć życzenia (zarówno sobie jak i Wam ) już na przyszły rok, a właściwie to na każdy kolejny.

Życzę nam byśmy zamiast dziesiąty raz odkurzać salon, czwarty raz w ciągu dnia wycierać kurze w sypialni ( bo przecież na święta trzeba posprzątać porządniej… ) zastanowili się komu i jak umilić te święta. Żebyśmy wyszli z domu i rozejrzeli się wokół.

 Może mamy w okolicy dzieciaki, o których Mikołaj co roku zapomina.

Może mamy w okolicy starszego Pana, który świątecznego karpia pamięta jak przez mgłę z czasów, gdy ktoś z rodziny jeszcze się nim interesował.

Nie wiesz jak, nie wiesz komu pomóc? To nie wymówka.

Może czasy cyfryzacji i zabijają w nas część tradycyjnych społecznych zachowań, ale dają nam też wielką moc jaką jest synergia. Trochę od Ciebie, trochę ode mnie, trochę od znajomych i nagle okazuje się, że kilkoro dzieci dostaje prezenty, o których marzyły od zawsze.

 

Jest milion sposobów, na to żeby pomóc. Życzę nam żebyśmy nie zamykali na nie oczu tylko żebyśmy dali się porwać. Po wizycie w Janowicach, wiem, że wigilia i święta nie są już później takie same. Coś zadziało się w sercu, coś zadziało się w głowie. Prawdziwa magia świąt.

 

 

Korzystając z okazji, w imieniu właścicieli i całej załogi Kocierz Hotel&SPA życzę Wam cudownego Nowego Roku. Bądźcie dobrzy dla siebie i innych.

Kocierz Hotel&SPA

ul.Beskidzka 206, Targanice,
34-120 Andrychów

Tel: +48 *** pokaż

Docenili nas

Akceptujemy karty

Piwnica Rycerska

Zapraszamy do naszego drugiego hotelu
www.rycerska.pl

Newsletter

Stanpol Sp. z o.o., ul. Krakowska 61, 34-120 Andrychów,
NIP 551-22-82-808, Regon 356293762,
KRS 0000016632, Kapitał zakładowy: 6 024 000,00 zł

Bank Polskiej Spółdzielczości:
IBAN: PL 07 8110 0000 2001 0038 0160 0002, S.W.I.F.T code POLUPLPR

Bank Spółdzielczy w Andrychowie:
Nr konta: 07 8110 0000 2001 0038 0160 0002